Przyspieszenie Lightrooma

Przyspieszenie Lightrooma

Przyspieszenie Lightrooma

Jeśli Twój Lightroom działa wolno na pewno jest musisz sprawdzić poniższe powody. Przeczytaj i zastosuj je u siebie, a na pewno zobaczysz różnicę.

Powód 1

Sprawdź czy masz najnowszą wersję Lightroom Classic. Przejdź do zakładki Help i wybierz Update. Sprawdź czy posiadasz wersję 7.2, która zwiększa prędkość w wielu obszarach programu.

Opis wszystkich funkcji wersji 7.2 wraz z obszarami, które zostały poprawione obejrzysz w moim filmie :

Powód 2

Nowe wersje oprogramowania potrzebują minimum 16 GB Ram. Jest to rekomendowana przez Adobe ilość. Jeśli posiadasz mniej trzeba dołożyć.

Powód 3

Problem może dotyczyć także wolnego dysku twardego. Warto wymienić wolny stary dysk na SSD.

Ponadto Uwaga: Lightroom wymaga dużej ilości wolnego miejsca na dysku twardym. Jeśli nie masz co najmniej 20% wolnego miejsca, co ma wpływ na wydajność Lightroomu, zwolnij trochę miejsca.

Powód 4

Według Adobe komputer, który ma powyżej 4 lat jest już przestarzały. Wiadomo co rekomendują 🙂

Powód 5

Katalog Lightroom (i pliki podglądu) masz może zapisane na zewnętrznym dysku twardym. Nie ma problemu z przechowywaniem zdjęć na zewnętrznym dysku twardym , ale z plikiem katalogu Lightroom i z podglądem plików nie jest już tak słodko. Operacje przebiegają znacznie szybciej na tych plikach jeśli są one zapisane na wewnętrznym dysku twardym.

Powód 6

Nie optymalizowałeś swojego katalogu przez jakiś czas (lub nigdy). Jest to łatwe do zrobienia i może dużo zmienić. Przejdź do menu Plik Lightroom i wybierz Optymalizuj katalog (jak pokazano poniżej).

Powód 7

Masz włączoną opcję „Automatycznie zapisuj zmiany w XMP” (większość użytkowników Lightroom nie potrzebuje tej funkcji ). Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy przesuwałeś suwak, Lightroom musiał zapisać tę zmianę w osobnym pliku tekstowym. Wyobraź sobie, jak to spowalnia Lightrooma. Jeśli masz tą opcję włączoną to wyłącz przechodząc do menu Lightroom  Edit, przejdź do Catalog Settings,  kliknij kartę Metadane i wyłącz pole wyboru „Automatycznie zapisuj zmiany w XMP” (jak pokazałem poniżej).

To główne powody jakie mogą zwolnić Lightrooma. Mam nadzieję że nie waszym problemem nie jest punkt 4.