AF-S DX NIKKOR 18-140 f/3.5-5.6G ED VR


Nikon zaprezentował nowy obiektyw skierowany do użytkowników lustrzanek z niepełnym sensorem DX. Nowością tą jest AF-S DX NIKKOR 18-140 f/3.5-5.6G ED VR. 
Obiektyw o kompaktowej budowie i bardzo elastycznym zakresem ogniskowych, idealnie nadaje się jako  podstawowy obiektyw. Dzięki 7,8-krotnemu zoomowi dostosowanemu do różnego rodzaju obiektów oraz niewielkiej i lekkiej konstrukcji obiektyw ten cechuje wyjątkowa uniwersalność. Konstrukcja posiada 7,8-krotny zoom i zakres ogniskowych od 18 do 140 mm (odpowiednik formatu małoobrazkowego (35 mm) i formatu FX firmy Nikon: 27–210 mm).  Idealny obiektyw spacerowy, sprawdza się doskonale zarówno przy fotografowaniu krajobrazów, jak i szczegółowych zbliżeń odległych obiektów.
Zastosowanie jednej soczewki ze szkła ED (o super niskiej dyspersji) i jednej soczewki asferycznej pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość i kontrast, minimalizując jednocześnie większość aberracji. System redukcji drgań (VR): Minimalizuje skutki drgania aparatu i umożliwia stosowanie czasów otwarcia migawki dłuższych nawet o cztery wartości. Praca mechanizmu redukcji drgań jest bardzo cicha, nawet podczas filmowania. Silent Wave Motor zapewnia szybkie i ciche działanie autofokusa.
Producent podaje, że mechanizm redukcji drgań (VR) pozwala na wydłużenie czasu naświetlania o 4 EV. W konstrukcji zastosowano metalowe mocowanie i gumowe uszczelnienia, zwiększające wytrzymałość, sprawiają, że obiektyw doskonale sprawdzi się w każdej podróży. W zestawie z obiektywem dostajemy jedynie dekielki chroniące przód i tył konstrukcji. Dodatkowo możemy dokupić osłonę przeciwsłoneczną Lens Hood HB-32 i  pokrowiec Lens Case CL-1018.
Dane techniczne :

Typ Obiektyw AF-S DX typu G z wbudowanym procesorem i mocowaniem F
Zakres ogniskowych 18–140 mm
Otwór względny f/3,5–5,6
Minimalna przysłona f/22–38
Budowa obiektywu 17 soczewek w 12 grupach (w tym 1 soczewka ze szkła ED i 1 soczewka asferyczna)
Kąt widzenia 76° – 11°30′
Ustawianie ostrości System wewnętrznego ustawiania ostrości (IF)  z autofokusem sterowanym przy użyciu cichego silnika falowego oraz pierścieniem do ręcznego ustawiania ostrości
Minimalna odległość zdjęciowa 0,45 m od płaszczyzny obrazu przy wszystkich pozycjach zoomu
Maksymalna skala odwzorowania 0,23x
Liczba segmentów przysłony 7 (zaokrąglony otwór przysłony)
Przysłona W pełni automatyczna
Zakres ustawień przysłony Ogniskowa 18 mm: f/3,5–22. Ogniskowa 140 mm: f/5,6–38. Podana minimalna wartość przysłony może być różna w zależności od kroku ekspozycji ustawionego w aparacie.
Rozmiar filtra 67 mm (P = 0,75 mm)
Wymiary Około 78 mm (maksymalna średnica) x 97 mm (odległość od kołnierza mocowania obiektywu)
Masa Około 490 g