Najlepsze darmowe programy do edycji zdjęć

10 darmowych programów do obróbki zdjęć.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, każdy właściwie jest posiadaczem aparatu cyfrowego. Sporo osób ma lustrzanki większość bezlusterkowce, a każdy właściwie posiada aparat w telefonie. Nie zawsze zdjęcia jakie zrobiliśmy nam pasują. Często trzeba nasycić kolory, wyostrzyć, wykadrować lub usunąć czerwone oczy.
Aby to wykonać wcale nie trzeba posiadać oprogramowania Adobe Photoshop. Jest wiele darmowych programów które w 100 procentach zaspokoją wymagania wszystkich amatorsko zajmujących się fotografią. Myślę, że i średnio zaawansowany użytkownik zamiast płacić za legalne oprogramowanie z powodzeniem może wykorzystać jego darmowe odpowiedniki. Wcale nie musimy posiłkować się pirackimi wersjami topowych programów graficznych jak możemy te same efekty uzyskać w całkowicie legalnych programach.
Poniżej chciałbym przedstawić 10 darmowych programów graficznych w których możemy z powodzeniem obrabiać swoje zdjęcia:

  • GIMP

GIMP
Pełna nazwa to  GNU Image Manipulation Program. Regularnie aktualizowany i chyba najlepszy darmowy edytor graficzny. Za pomocą tego programu można dokonać korekty kolorów, poprawiać kontrast, jasność i wiele więcej. Możesz również wyostrzyć lub rozmyć zdjęcie, rozwiązać problemy z perspektywą, usunąć efekt czerwonych oczu, dodawać różne filtry np obraz olejny. Program jest dość prosty i nie wymaga dużego wysiłku, aby nauczyć się jego obsługi.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ GIMP

  • Paint.NET

Paint.NET
Paint.NET jest okrojoną wersją GIMPa. Do wyboru mamy wiele opcji zmiany rozmiaru i obracania zdjęć, szeroki wybór narzędzi selekcji i farb, oraz filtry specjalne. Wtyczki pozwalają zwiększyć możliwości i dostosować program do własnych potrzeb. Interfejs Paint.NET jest tak łatwy, że nawet osoba nie mająca wcześniej styczności z programami graficznymi bardzo szybko nauczy się jego obsługi.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ Paint.NET

  • PhoXo

phoxo

Prosty, ale skuteczny program do edycji, który ma kilka świetnych opcji do zabawy, jak również bardziej poważnych zastosowań. Można przerobić obrazy z kreskówek lub dodać znak wodny do grupy obrazów. Istnieją również narzędzia do rysowania i malowania oraz transformacji obrazu, efektów i wiele innych.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ PhoXo

  • Funny Photo Maker

funny-photo-maker

Funny Photo Maker jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią różnego rodzaju efekty. Chociaż nie mocno zaawansowane narzędzia, takie jak wsparcie warstw lub inteligentne narzędzia selekcji, można osadzić czyjąś twarz w plakat filmu lub banknotu, przekształcić serię zdjęć w animację lub dodać efekty pogodowe. Posiada wbudowane ramki, kolaże i inne opcje.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ FUNNY PHOTO MAKER

  • Photo Pos Pro

PhotoPosPro
Bardzo ciekawy program z dużą ilością opcji. Jeśli ktoś ma trochę czasu na eksperymentowanie to Photo Pos Pro swoimi możliwościami na pewno zaskoczy pozytywnie. Są między innymi narzędzia malarskie do korekcji kolorów i narzędzia selekcji. Program posiada wsparcie dla warstw i masek, efekty konfigurowalne, które pozwalają na automatyzację zadań edycji.

 KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ PHOTO POS PRO

  • PhotoScape

PhotoScape

Jeśli chcesz szybko i łatwo dodawać efekty specjalne do zdjęć, PhotoScape może być narzędziem dla Ciebie. Ci, którzy szukają obsługi warstw powinni go unikać. Użytkownik może znaleźć setki obrazów i clipartów. Możliwe jest dodawanie własnych dymków, efektów specjalnych, oraz tworzenia animowanych plików GIF.

 KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ PHOTOSCAPE

  • IrfanView

irfanview
Wbrew temu, co sugeruje nazwa, program posiada również możliwości edycji. Na przykład, można obracać i zmieniać rozmiar obrazu. Można także nasycić  kolory, jasność i kontrast, dodawać podpisy tekst i znaki wodne, wyostrzyć zdjęcia, usunąć efekt czerwonych oczu, a nawet zastosować szereg prostych efektów specjalnych.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ IRFANVIEW

  • PhotoFiltre

photofiltre
Jeśli szukasz czegoś do retuszu zdjęć, PhotoFiltre daje zaskakująco imponujące rezultaty. Użycie narzędzia Fotomaska ​​można stosować do konturu i przejrzystości efektów zdjęć. Posiada również narzędzia malarskie do korygowania kolorów i można dodawać proste filtry.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ PHOTOFILTRE

  • PixBuilder Studio

pixbuilder-studio
Program do podstawowej obróbki zdjęć. Zmiana kolorów, przycinanie, wyostrzanie oraz efekty rozmycia. Szybki i łatwy w obsłudze.

KLIKNIJ TU ABY POBRAĆ PIXBUILDER STUDIO

  • Chasys Draw IES

chasysr
W programie można znaleźć  dość rozbudowany zestaw narzędzi do malowania i rysowania warstw, wsparcie dla efektów specjalnych, możliwość regulacji kolorów i oświetlenia, wsparcie wtyczek Photoshopa i dużo więcej. Można również użyć go, jeśli potrzebujesz stworzyć etykiety CD lub DVD. Jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW, jest także przeglądarka i konwerter, co czyni go doskonałym i wszechstronnym programem.

KLIKNIJ TU ABY PORAĆ CHASYS DRAW IES

Myślę, że tym wpisem pomogłem co niektórym osobom wybrać odpowiedni program do edycji zdjęć. Nie zawsze przecież musi to być Photoshop 🙂