Lightroom Mobile – Pierwsze kroki cz.1

Kilka dni temu Adobe przedstawiło w pełni użyteczną, mobliną wersję programu Lightroom. Od targów w Las Vegas w 2013 mogliśmy pracować jedynie na wersji testowej. W kilku artykułach chciałbym przedstawić poradniki, które pozwolą Ci na pracę z nowym produktem Adobe.

Dzisiejszy  będzie dotyczył samego rozpoczęcia pracy i zsynchronizowania Lightrooma mobilnego z wersją na komputerze stacjonarnym. Zaznaczyć muszę, że „darmowe” użytkowanie oprogramowania Lightroom 5 jest możliwe tylko dla zarejestrowanych użytkowników usługi Creative Cloud.
Pierwszą rzeczą jaką musimy wykonać to podniesienie na naszym komputerze domowym wersji Lightrooma do 5.4. Tylko ona posiada możliwość synchronizacji z wersją mobilną. Dostępność upgrade możemy sprawdzić wchodząc do menu HELP, a następnie Check for Updates …  .

Jeśli nie będziesz korzystał z wersji mobilnej polecam także wykonać podniesienie wersji do nowszej. Każda nowa wersja prócz dodania obsługi nowych aparatów i obiektywów, posiada poprawki błędów i polepszenie zabezpieczeń.
Jeśli masz już LR w wersji 5.4 na swoim komputerze, to nie pozostaje nic innego jak zainstalować wersję mobilną na ipad’a. Pobrać możemy wyszukując go w AppStore lub wchodząc bezpośrednio na link .
Synchronizacja odbywa się zarówno z komputerów PC jak i Mac. Wymogiem jest jedynie posiadanie ipad’a. Nowością, która nas czeka jest rozwijalne menu w lewej stronie aplikacji.

Właśnie ta część odpowiada za synchronizację z LR Mobile i połączenie z usługą Creative Cloud. W Change Identity Plate… możemy spersonalizować wygląd dodając nowe logo lub zmienić rodzaj czcionki. Learn more to nic innego jak pomoc dotycząca współpracy LR stacjonarnego z wersją mobilną. Sync with Lightroom mobile pozwala na włączenie lub wyłączenie synchronizacji pomiędzy Lightroomem. Następnym krokiem jaki należy wykonać to wybranie Sign In i podanie danych do zalogowania się w usłudze Creative Cloud.
oknologowania
Proces logowania musimy także przeprowadzić w Lightroom Mobile. Nie jest to skomplikowane bo LR wymusza na to na nas przy pierwszym uruchomieniu.

Po weryfikacji loginu i hasła pojawia nam się puste okno z gotowym do pracy LR Mobile.

Aby jakieś nasze zdjęcia były widoczne na naszym ipad’zie musimy stworzyć nową kolekcję w Lightroomie na naszym komputerze stacjonarnym. W zakładce DEVELOP w sekcji Collection wybieramy z menu Create Collection… 

W oknie dialogowym które nam się ukaże wpisujemy nazwę kolekcji i zaznaczamy opcję Sync with Lightroom mobile, aby nastąpiła synchronizacja plików pomiędzy dwoma urządzeniami.

Teraz nie pozostaje nic innego jak dodanie zdjęć do nowej kolekcji. Robimy to poprzez przeciągnięcie zdjęć na nazwę kolekcji.

Automatycznie zostaje włączona synchronizacja. Informacja o przesyłaniu plików jest widoczna w lewym górnym rogu.

Po zakończeniu zgrywania plików automatycznie są one widziane w LR mobile.

Synchronizacja wykona się tylko jak obydwa urządzenia są włączone i mają dostęp do sieci internet. Osobiście polecam zgrywanie danych gdy jesteście podłączeni do Wi-Fi. Przy sieciach komórkowych możemy bardzo szybko przekroczyć limit danych do ściągnięcia. Jeśli nie posiadamy także LTE to synchronizacja może nam się sporo przedłużyć.
Po dwukrotnym kliknięciu na kolekcję pojawi si nam cała galeria z umieszczonymi tam zdjęciami.

Jeśli chcemy aby LR mobile podczas synchronizacji korzystał wyłącznie z Wi-Fi należy otworzyć menu podręczne z lewej strony i aktywować opcję Sync Only Over WiFi. 

Jak widać synchronizacja nie jest szczególnie trudna. W dość krótkim czasie możemy przejrzeć dużą ilość zdjęć i je uporządkować.