Getty Images wprowadza restrykcję dotyczącą retuszu

Dyskusja na temat zbyt dużej ingerencji w wygląd modelek spowodowało, że największa agencja Getty Images wprowadziła obostrzenia dotyczące retuszu sylwetki modeli. Nowe wytyczne, obowiązujące od 1 października 2017 r., Są odpowiedzią na zmiany we francuskim świecie fotografii mody. Zaczęły się w 2015 r i miały regulować zasady zdrowia i zatrudnienia modeli.

Strona internetowa Getty Images  zakazuje korzystania z retuszu w celu silnego modyfikowania sylwetki modeli przedstawionych na zdjęciach.  Szczególna uwaga będzie dotyczyła zdjęć osób, które zostały wyszczuplone przy użyciu Photoshopa.

Getty Images wyjaśnia również, że zakaz, który wejdzie w życie z dniem 1 października 2017 r. będzie miał zastosowanie także do obrazów, w których ciało modeli jest tak zmodyfikowane, aby wydawało się większe. Zakaz jest zgodny z najnowszymi francuskimi przepisami, które wymagają, aby zdjęcia z osobami wyretuszowanymi przez photoshopa zawierały etykietę identyfikującą ją jako takie. Te nowe wytyczne mają również zastosowanie do zdjęć przesłanych do siostrzanej strony internetowej iStockPhotos.com.

Nowa ustawa wymaga od modelek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego wskazującego, że ma ona dobrą wagę ciała, aby nadal mogła kontynuować pracę z agencją bez konieczności nagany. Agencje zatrudniające modelki bez zaświadczenia lekarskiego mogą być zmuszone do ciężkich grzywien. Podobne prawo obowiązuje w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii.

Wytyczne dotyczą wyłącznie zmiany proporcji ciała i nie obejmują zmian, takich jak usunięcie wad cery lub tatuaży, zmiana włosów lub koloru oczu, a nawet modyfikacja ogólnego odcienia skóry.