DNG - fakty i mity

DNG – fakty i mity

DNG – fakty i mity. W tym artykule dowiesz się jakie są plusy i minusy używania tego formatu:

Format DNG został opracowany przez firmę Adobe, która wyszła na przeciw osobom mającym kłopoty z dużą ilością formatów plików surowych. Praktycznie każdy aparat lub kamera ma swój unikalny format zastrzeżony przez producenta sprzętu. Pliki takie możemy otwierać wyłącznie przez oprogramowanie dostarczone wraz z urządzeniem. Dzięki formatowi DNG możemy jednym oprogramowaniem (Capture One, Camera Raw lub Lightroom) otwierać wszystkie pliki w jednym programie.

Plusy formatu DNG

  • Znakomicie nadaje się do archiwizacji – Camera Raw i Lightroom obsługują obecnie ponad 500 formatów plików, które możemy przekonwertować na DNG. Niektóre aparaty umożliwiają zapis obrazów jako DNG (w tym najnowsze smartfony z Androidem). Format DNG jest standardem otwartym, co oznacza, że ​​specyfikacja formatu pliku (w oparciu o format pliku TIFF 6) jest udostępniana wszystkim programistom. Coraz więcej programów firm innych niż Adobe wprowadziło odczyt i zapis DNG. Dzięki temu format ten idealnie nadaje się jako archiwum spełniając kryteria długoletniego wsparcia dla plików, co umożliwi przyszłym pokoleniom dostęp i odczyt danych surowych DNG. Dużym atutem jest to, że aby przekonwertować swoje pliki do tego formatu nie musisz mieć Camera Raw i Lightroom. Wystarczy że ściągniesz DNG Converter i w łatwy sposób zamienisz swoje zbiory na nowy format. Mając oprogramowanie Camera Raw lub Lightroom nie jest wymagane konwertowanie. Można pozostać przy surowych plikach danego producenta.

 

  • Sprawdzanie poprawności danych- Format DNG zawiera funkcję walidacji sumy kontrolnej, która może służyć do wykrywania uszkodzonych plików. Jest to przydatna cecha dla archiwistów, która pozwala im sprawdzać stan swoich zarchiwizowanych plików. 

  • Szybsze przetwarzanie – Format DNG umożliwia włączenie szybkiego ładowania danych, który przechowuje podgląd standardowych rozmiarów w pliku. Umożliwia to szybsze ładowanie podczas otwierania obrazu w programach Camera Raw lub Lightroom. Mając to na uwadze, Lightroom 6.3 zawiera teraz szybsze buforowanie, dzięki czemu otwarcie oryginalnych surowych plików jest teraz prawie tak szybkie, jak w przypadku otwarcia DNG z włączoną funkcją szybkiego ładowania danych (Fast Load Data).

  • Kompaktowanie danych – Surowe pliki, które zostały przekonwertowane na DNG, mają tendencję do mniejszego rozmiaru w porównaniu z pierwotnym rozmiarem. Dzieje się tak, ponieważ bezstratna metoda kompresji Adobe jest bardziej wydajna w porównaniu z implementowaną przez większość zastrzeżonych formatów. W niektórych przypadkach oszczędności plików mogą być naprawdę durze. Jeśli używasz Camera Raw lub Lightroom, możesz tworzyć zdjęcia połączone panoramami lub zdjęciami HDR zapisanymi jako DNG. Z tego powodu nadal możemy je bezstratnie edytować.
  • Częste aktualizacje – Firma Adobe dba aby kilka razy do roku były nowe aktualizacje dotyczące aparatĻw i obiektywów. Jeśli mamy starszą wersję oprogramowania Camera Raw lub Lightroom, wystarczy przekonwertować pliki pliki darmowym DNG Converter i nadal możemy korzystać z wszystkich możliwości formatu Digital Negative.

 

Minusy formatu DNG

  • Czas potrzebny na konwersję plików wydłuża całą pracę
  • Nie wszystkie programy edytujące surowe pliki radzą sobie z formatem DNG. W tym wypadku zmiana programu może okazać się problematyczna.
  • Jeśli zapisujesz zmiany edycji plików DNG proces tworzenia kopii zapasowych spowolni, ponieważ oprogramowanie kopii zapasowej będzie musiało skopiować kompletny plik DNG, a nie tylko pliki boczne XMP, które w innym wypadku towarzyszą oryginalnym, surowym obrazom.

DNG – fakty i mity. Zapraszam do komentowania.